Kultura, rozrywka, hobby | www.cooltural.pl
Aktualny sezon w teatrach – ciekawe spektakle muzyczne

Aktualny sezon w teatrach – ciekawe spektakle muzyczne

Warszawski superbohater, wielki powrót Piotrusia Pana, elektryzująca ABBA, rozczulająca historia znanego ducha oraz młodzi, piękni i o krok od sławy – tak w skrócie przedstawia się repertuar musicalowy w obecnym sezonie teatralnym.

„Mamma Mia”, Teatr Roma

Jeden z najsłynniejszych musicali na świecie grają obecnie aktorzy Teatru Roma. W trakcie trudno jest usiedzieć na miejscu – przeboje ABBY, jakby nie było znane wszystkim, zachęcają do wspólnego śpiewu i tańca. Znana doskonale jest również fabuła spektaklu. Młodziutka Sophie wychodzi za mąż i pragnie, aby do ołtarza zaprowadził ją ojciec, tyle że nie wie, kto nim jest. Szczęśliwie odnajduje pamiętnik swojej matki Donny, z którego dowiaduje się o trzech mężczyznach obecnych w jej życiu przed laty. Wie, że jest córką jednego z nich. Aby dowiedzieć się którego, zaprasza wszystkich potencjalnych tatusiów na swój ślub. 


„Fame”, Teatr Palladium 

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda przygotowanie do zawodu artysty estradowego, to „Fame” Wam o tym opowie. Musical powstał w Stanach Zjednoczonych, w latach 80. ubiegłego wieku, na bazie filmowego pierwowzoru. Inspiracją dla twórców były ówczesne problemy studentów i nauczycieli New York City High School Of Performing Arts. Spektakl wylansował wiele znanych przebojów, które usłyszy także warszawska publiczność. Reżyseruje Miłosz Gałaj, organizatorem jest Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury. 


„Ghost”, Teatr Muzyczny w Gdyni

Był wystawiany na Broadwayu, w Azji i w Europie. W tym roku możemy zobaczyć go w Gdyni, choć historię przedstawioną w „Ghost” znamy doskonale z kina. To opowieść o wielkiej miłości Sama i Molly, których rozdziela tragiczna śmierć mężczyzny. Sam jako duch robi wszystko, aby skontaktować się z ukochaną i ostrzec ją przed grożącym jej niebezpieczeństwem. „Uwierz w ducha” niewymownie wzrusza i rozczula. A wersja musicalowa te emocje intensyfikuje. 


„Zły”, Teatr Muzyczny w Gdyni

Każde miasto chciałoby mieć swojego własnego Batmana. W powojennej Warszawie jest nim tytułowy Zły, samozwańczy superbohater z fosforyzującym spojrzeniem. Zły, choć sam ma za sobą przestępczy żywot, postanawia na własną rękę zaprowadzać porządki na ulicach miasta. Jest szybki, zna środowisko, wychowywał się w kulcie siły. 

Spektakl opiera się na powieści kryminalnej Leopolda Tyrmanda z 1955 roku. To ponad trzy godziny wartkiej akcji najeżonej zagadkami. Porcja rozrywki podana w przyjemny i mądry sposób. Pozwala na zadanie sobie pytania, czy zło można pokonywać złem. Kolejna mocna propozycja na ten sezon od Teatru Muzycznego w Gdyni. 


„Piotruś Pan”, Teatr Studio Buffo

Kiedyś był wydarzeniem sezonu. W tym roku powróci z okazji 100. rocznicy urodzin Jeremiego Przybory. „Piotruś Pan” Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy zostanie wystawiony na deskach Buffo 12 grudnia. Ostatni raz musical mogliśmy podziwiać kilkanaście lat temu w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Jeremi Przybora, autor libretta, zmarł 4 lata po jego premierze. 

„Piotruś Pan” autorstwa Jamesa Matthew Barriego nie jest wcale opowieścią zarezerwowaną dla najmłodszych. Zawiera prostą, mądrą, uniwersalną i międzypokoleniową treść, dlatego zachwycają się nim w równym stopniu dzieci, jak i dorośli. 

 


tekst: Elżbieta Gwóźdź

zdjęcie: teatrroma.pl

Komentarze