Kultura, rozrywka, hobby | www.cooltural.pl
6 ciekawostek o Orient Expressie

6 ciekawostek o Orient Expressie

Pociągi Orient Express to pojazdy iście niezwykłe. Pierwsze składy dorównywały elegancją i luksusem paryskim apartamentom, a podróżowali nimi politycy, arystokraci i sławy tego świata, m.in. Lizza Minnelli czy John Travolta.

Orient Express to też tęsknota za czasami przeszłymi, w których miały miejsce wydarzenia ważne. Co warto wiedzieć o tych niezwykłych pociągach?

 

Mniej luksusowe pierwsze podróże

Orient Express od samego początku był pociągiem eleganckim i pierwszy jego kurs odbył się już w 1883 roku, z Paryża do Giurgiu. Na początku największą niedogodnością było to, że pasażerowie musieli opuścić pociąg w Giurgiu, następnie przepłynąć promem do Ruse i wsiąść do mniej luksusowego pociągu, jadącego do Konstantynopola. Dopiero w 1889 roku całą podróż można było odbyć bez przesiadek. Pociąg jechał z bardzo dużą prędkością jak na tamte czasy, czyli 80 km/h, a podróż trwała jedynie 67 godzin.

 

Wojenna zawierucha

W czasie wojen wszystkie sfery normalnego życia zostają natychmiastowo sparaliżowane. Dotyczy to również publicznego transportu. Orient Express w czasie I wojny światowej przestał kursować. W ramach propagandy Niemcy powołali do istnienia swój własny Orient Express, poruszający się na trasie z Berlina do Stambułu. Pociąg Bałkański wśród wojennej zawieruchy z pewnością wielu pasażerów nie miał, ale najważniejsze były tu działania propagandowe.

 

Duch inżynierii

Na początku XX wieku udało się ludziom za sprawą ekspansywnego rozwoju inżynierii przebić przez skały Alp, dzięki czemu powstał tunel Simplon między Szwajcarią a Włochami, przez co podróż została skrócona i nie zajmowała 67 godzin, a 56.

 

Paradoksy historii

Historia lubi paradoksy, takie też były wydarzenia mające miejsce w Orient Expressie tj. paradoksalne. W 1918 roku delegacja Niemiec podpisała w wagonie nr 2419 kapitulację. Cóż, Adolf Hitler w 1940 roku postanowił się zemścić i w tym samym wagonie kazał podpisać Francji – jej kapitulację.

 

Polskie trasy

Tras Orient Expressu było naprawdę wiele, a niektóre z nich przebiegały również przez Polskę. Można tu napomknąć o trasie, która została zapisana w księdze rekordów Guinessa. Jadący z Paryża do Hongkongu pociąg przejeżdżał 15 000 km, a jednym z jego przystanków była Warszawa. Co ciekawe, dawniej niektóre z tras Orient Expressów przebiegały przez Polskę, a pociągi były uwzględnione w sieciowym rozkładzie, jeżdżąc regularnie.

 

Orient Express w popkulturze

Orient Express stał się inspiracją dla wielu pisarzy i artystów. Najsłynniejszym dziełem literackim, w którym pojawił się jako tło wydarzeń, była powieść kryminalna Morderstwo w Orient Expressie Agathy Christie. Również James Bond w filmie pt. Pozdrowienia z Rosji miał okazję znaleźć się w tym słynnym pociągu.

Lata swojej świetności pociągi Orient Express przeżywały w Dwudziestuleciu Międzywojennym. Dziś są jedynie pojazdem turystycznym, w którym można zaznać niezwykłej przygody. Orient Express to nie tylko pojazdy kursujące na Starym Kontynencie, ich odpowiedniki znajdziemy również w Anglii i w Azji.